Znieczulenie ogólne u psów i kotów – co warto wiedzieć?

Przeprowadzanie zabiegów chirurgicznych u naszych pupili wiąże się z obowiązkiem wprowadzenia ich w znieczulenie ogólne. Większość właścicieli obawia się podpisać na nie zgodę, ponieważ wiąże się to z pewnym ryzykiem. Warto zatem dowiedzieć się, zwłaszcza przed planowanym zabiegiem, na czym to znieczulenie polega i jakie może nieść za sobą konsekwencje.

Znieczulenie ogólne – na czym polega?

Znieczuleniem ogólnym nazywamy stan utraty świadomości, który jest połączony ze zmniejszeniem reakcji na bodźce, brakiem odczuwania bólu, a także zwiotczeniem mięśni. Każdej procedurze lekarskiej, w tym weterynaryjnej http://duowet.net/, przypisywane jest mniejsze lub większe ryzyko. Należy zatem pamiętać, że narkoza jest ryzykowna, ale niezbędna do wykonania zabiegu czy niektórych badań. Jednak można to ryzyko zmniejszyć poprzez działania lekarza oraz właściciela.

Przed znieczuleniem

Przed każdorazowym znieczuleniem ogólnym zwierzę należy poddać badaniu klinicznemu oraz badaniu krwi http://duowet.net/diagnostyka-laboratoryjna/.

Pierwsze z nich jest najłatwiejszym sposobem oceny kondycji zwierzęcia. Pozwala ono na wstępne zakwalifikowanie pacjenta do znieczulenia. Weterynarz kontroluje błony śluzowe, stan nawodnienia i temperaturę ciała. Następnie osłuchuje serce oraz górne i dolne drogi oddechowe, a także dotykiem bada narządy jamy brzusznej. Dzięki temu badaniu lekarz może wykryć ewentualne nieprawidłowości, które mogłyby prowadzić do powikłań zarówno podczas, jak i po znieczuleniu.

Z kolei badanie krwi pozwala na ocenę parametrów takich jak próby wątrobowe i nerkowe, które informują o wydolności obu tych narządów, dzięki czemu wiadomo, czy organizm poradzi sobie ze zmetabolizowaniem leków anestetycznych. Ważna jest także ilość krwinek czerwonych, które odpowiadają za dostawę tlenu do tkanek. Ich niedobór jest sygnałem dla anestezjologa, że mogą pojawić się utrudnienia w czasie zabiegu, na które musi być przygotowany.

Skutki niepożądane

Leki znieczulające mogą wywoływać szereg skutków ubocznych, które utrzymują się nawet do kilku lub kilkunastu godzin po wybudzeniu. Są to m.in. wymioty, bezwiedne oddanie kału lub moczu, chwiejny chód, ospałość lub wręcz pobudzenie. Ponadto leki te mają często niekorzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy oraz oddechowy. Jednak należy pamiętać, że każde zwierzę jest inne i nie zawsze oraz nie wszystkie reakcje mogą wystąpić.