W jakim celu wykonujemy cytologię?

girl-487094_640Wizyta u ginekologa to konieczność. Kobiety zdają sobie  z tego sprawę, a mimo to, większość nie dokonuje ich regularnie lub całkowicie z nich rezygnuje. Badania są ważne zwłaszcza u kobiet, które już rozpoczęły życie seksualne. Dzięki nim ginekolog jest w stanie zauważyć niepokojące zmiany i rozpocząć leczenie. Rak szyjki macicy to niebezpieczna choroba układu rozrodczego. Aby stwierdzić czy pacjentka jest zagrożona nowotworem, zostaje poddana cytologii.

Przebieg badania

Badania ginekologiczne mogą być stresujące i wstydliwe dla większości kobiet. Z tego powodu ginekolog powinien cechować się taktem i delikatnością. Cytologia nie wymaga skierowania lekarskiego. Pacjentka siada na fotelu ginekologicznym, a lekarz, przy pomocy wziernika dopochwowego odsłania szyjkę macicy, aby móc pobrać materiał komórkowy. Szczoteczka do wymazów cytologicznych złuszcza komórki, co umożliwia ich pobranie. Może temu towarzyszyć dolegliwość bólowa. Z pobranej próbki wykonywany zostaje wymaz, co pozwala ocenić skład komórkowy. Materiał zostaje umieszczony na szkiełku laboratoryjnym. Należy pokryć go odpowiednią substancją w celu utrwalenia próbki. Następnie obiekt badań zostaje odesłany na badania mikroskopowe. Termin badania jest zależny od okresu miesiączkowania. Zaleca się wykonywać je między 10 a 18 dniem cyklu. Jeśli jednak miesiączki odbywają się nieregularnie, dni zabiegu są ustalane indywidualnie przez lekarza.

Klasyfikacja wyników badań

Rozmaz zostaje pobrany z tarczy oraz kanału szyjki macicy, co pozwala na wykrycie zmian nowotworowych w narządzie. Wyniki badania podawane są w ustalonej klasyfikacji. Mogą być prawidłowe lub wykazywać pewne zmiany, które dzieli się na śródnabłonkowe zmiany dysplastyczne małego stopnia, środnabłonkowe zmiany dysplastyczne dużego stopnia oraz atypowe komórki śródnabłonkowe. Późno wykryte zmiany ginekologiczne mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu kobiety.

Mimo, że wizyta w gabinecie ginekologicznym może wydawać się krępująca, nie należy jej unikać. Cytologia pozwala na odpowiednio wczesną interwencję i jest ważna również w przypadku ciąży.

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Antyspam * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.