Terapia pijawkami – znana od wieków, popularna dziś

Współcześnie medycyna naturalna przeżywa swój renesans. Wiele osób korzysta z ziołolecznictwa i z powodzeniem stosuje leczenie bańkami. Inną znaną od wieków metodą jest leczenie za pomocą pijawek. Pijawka przeznaczona do terapii musi pochodzić z kontrolowanej hodowli, aby nie przenosiła bakterii i pasożytów. Terapia polega na przystawieniu do ciała jednej lub kilku pijawek. Pomoże przy nadciśnieniu, hemoroidach i chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy.

Medycyna naturalna pomoże, gdy konwencjonalne metody zawiodą

Medycyna naturalna przychodzi z pomocą tam, gdzie konwencjonalne, uświęcone przez konsylia lekarskie metody zawodzą. Niejednokrotnie sięga po metody poświadczone wiekami tradycji, znane dobrze naszym przodkom. Ziołolecznictwo święci dziś triumfy popularności, a kiedy jesteśmy przeziębieni, nie zapominamy o czosnku. Wiele osób z powodzeniem stosuje leczenie bańkami, które poprawia ukrwienie i krążenie krwi, a tym samym pobudza układ odpornościowy. Jednym ze sposobów znanych medycynie niekonwencjonalnej, od niedawna branych pod uwagę także przez lekarzy specjalistów, jest leczenie pijawkami (http://pijawki.abros.pl/leczenie-pijawkami). Na świecie żyje 650 gatunków pijawek, z czego 24 gatunki bytują w Polsce. Tylko jedna z polskich pijawek – pijawka lekarska, Hirudo medicinalis, jest stosowana w lecznictwie. Stosowano ją z powodzeniem w przypadku nadciśnienia i przy oczyszczaniu ran. Łowiska pijawki lekarskiej zostały u nas przetrzebione, stąd współcześnie używamy raczej gatunków azjatyckich i wschodnioeuropejskich. Używa się jedynie osobników pochodzących z kontrolowanych hodowli, aby uniknąć zakażenia pasożytami i bakteriami, które pijawki często przenoszą. Z tego samego powodu niszczy się pijawki tuż po terapii.

Na czym polega terapia pijawkami?

Jedną lub kilka pijawek (patrz: http://pijawki.abros.pl/) umieszcza się w pobliżu miejsca dotkniętego chorobą. Dzięki chitynowym ząbkom pijawka jest w stanie przebić skórę i pobrać krew. Może ona napełnić się krwią równą kilkukrotnej, nawet dziesięciokrotnej objętości własnego ciała! Pobiera 10-15 ml krwi, jednocześnie uwalniając do niej dobroczynne dla człowieka substancje. Jedną z nich jest hirudyna, odkryta w latach 60. XX wieku substancja o działaniu przeciwzakrzepowym. Poza tym do krwi człowieka dostają się inne antykoagulanty (związki przeciwzakrzepowe), związki o charakterze przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Najedzona pijawka odpada od skóry, pozostawiając rankę, która goi się do 48 godzin. Pijawka lekarska pomoże w przypadku krwiaków, nadciśnienia, hemoroidów, parodontozy, w depresjach i przy wrzodach żołądka i dwunastnicy.