Rodzaje wypełnień stomatologicznych

cheerleaders-654356_640Najczęstszym problemem, który zmusza nas do wizyty u stomatologa, jest próchnica. W takim momencie zmiany próchnicze są już w stadium zaawansowanym i zęba można wyleczyć jedynie poprzez usunięcie zmian oraz zrekonstruowanie uszkodzonego zęba. Do rekonstrukcji stomatolodzy używają różnego rodzaju wypełnień. Różnią się one od siebie estetyką oraz ceną.

Jeszcze do niedawna dentyści najczęściej korzystali z amalgamatów, które są mieszaniną rtęci i stopów innych metali. Ponieważ były mało estetyczne (znacznie odbiegały od kolorystyki zęba), stosowano je do wypełniania ubytków w zębach trzonowych.
Znacznie bardziej estetyczne są kompozyty. Żywice kompozytowe są materiałami utrwalanymi przez dentystów specjalnymi lampami polimeryzacyjnymi. Ich kolorystyka jest dopasowana do koloru zęba, dlatego też są stosowane przy wypełnianiu ubytków w zębach przednich, a ostatnio także w zębach trzonowych (zamiast amalgamatów). Plomby kompozytowe dzielą się na chemoutwardzalne i światłoutwardzalne. Ich składniki są mieszane i umieszczane bezpośrednio w zębie pacjenta. Wypełnienia te są niestety średnio trwałe (ich trwałość waha się w przedziale od 3 do 10 lat) oraz podatne na przebarwienia, spowodowane paleniem tytoniu lub piciem kawy.
W użyciu są także glass-jonomerowe cementy. Najczęściej są stosowane do wypełniania niewielkich ubytków w zębach mlecznych lub do odbudowy szyjek zębowych. Dobrze łączą się z zębiną i szkliwem, jednak dość łatwo się ścierają i trudno się je poleruje. Wypełnienia te mają biały kolor, przez co trudno je dopasować do naturalnego koloru zęba.
Spotkać można także wypełnienia złote, które są mocowane przy użyciu cementu. Ich trwałość sięga aż 20 lat i nadają się do wypełniania dużych ubytków.
Dentyści korzystają również z wypełnień Inlay, Onlay. Są one przygotowywane na zamówienie, a po wykonaniu są umieszczane w ubytku zęba przy pomocy cementu. Aby móc zastosować ten rodzaj wypełnienia, dentysta musi najpierw wykonać wycisk zęba, który zawiera ubytek próchnicowy. Wycisk ten następnie jest odciskany w specjalnym wosku, a na samym końcu wykonuje się odlew z materiału ceramicznego (przeważnie porcelany), kompozytu lub metalu.

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Antyspam * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.