Przestrzeń i światło – styl skandynawski w mieszkaniu

brooms-214717_640Sprzątanie mieszkań nie jest prostym zadaniem dla ich właścicieli. Lokum w bloku to najczęściej maksymalnie 50 metrów wolnego miejsca – w porządku dla pary lub młodego małżeństwa, ale kiedy pojawiają się dzieci, nagle okazuje się, że przestrzeni jest mało, a bałagan robi się sam. Jeżeli cenimy sobie wygodę, naturalne materiały, a przede wszystkim sprytne rozwiązania dające wrażenie przestrzeni i jasności urządźmy się w stylu skandynawskim. W sieci możemy znaleźć mnóstwo inspiracji, a w samej Łodzi liczne koncept sklepy, dzięki którym zaopatrzymy się w piękne dodatki rodem z norweskiego lub duńskiego apartamentu.

Takie wnętrze nawiązuje do chłodnej klimatycznie, za to gościnnej i domowej atmosfery północy Europy. Charakteryzuje się prostotą, czystością formy i stonowanymi barwami bieli, szarości i brązu. W stylu skandynawskim chętnie używa się naturalnych materiałów, przede wszystkim drewna (podłogi, meble). Jasność i przestronność pomieszczeń zapewnia odpowiednie oświetlenie i brak zasłon w oknach – najczęściej zastępuje się je roletami używanymi jedynie w nocy. Natomiast oprawą oświetlenia sztucznego są zazwyczaj proste, metalowe i szklane lampy, równie często spotyka się papierowe abażury o przeróżnych, ale wciąż prostych kształtach. Dominujące we wnętrzach jasne barwy dają wrażenie lekkości i czystości, efekt świeżości i optycznie większego pomieszczenia. Dla tego typu wnętrz charakterystycznym materiałem  jest bielona cegła (zastosowanie jej na jednej ze ścian daje wspaniały efekt). Kolorów wnętrzu możemy dodać za pomocą dodatków – poduszek, koca czy narzut wykonanych z naturalnych materiałów takich jak len czy bawełna lub świeczników i wazonów z metalu i szkła.

Jasne kolory sprawiają, że mieszkanie w stylu skandynawskim automatycznie wydaje się czyste, jasne i większe. Paradoksalnie na jasnych powierzchniach kurz jest mocno widoczny, natomiast naturalne drewno lub tapicerki mebli wymagają nie tylko czyszczenia, ale i troski, aby zachowały swoją świetność na dłużej. Sprzątanie mieszkań to na szczęście dobrze rozwinięta w Łodzi branża. Wystarczy poszukać odpowiednich fachowców, którzy dzięki profesjonalnym urządzeniom i ekologicznym środkom czystości zadbają o piękno w naszym mieszkaniu. Ich pomoc jest także (a może przede wszystkim) wskazana dla tych, którzy swoje mieszkanie remontowali. Samo usuwanie uciążliwego pyłu jest dla zawodowca dużo łatwiejszym zadaniem i szybszym w wykonaniu zadaniem.