Poznaj historię Rewala

paraglider-506646_640Gmina Rewal usytuowana jest w północnej części województwa zachodniopomorskiego. Sąsiaduje z gminami Karnice i Trzebiatów oraz Dziwnów i Świerzno. W jej skład wchodzi 7 miejscowości: Pobierowo, Pustkowo, Trzęsacz, Rewal, Śliwin, Niechorze i Pogorzelica.
Praktycznie największą miejscowością jest Rewal, który dla osób lubiących spędzać aktywnie wypoczynek, może być świetną letnią bazą wypadową. Jest to również świetna baza noclegowa, a pensjonaty w Rewalu posiadają pokoje o najlepszym standardzie.

Powstanie miejscowości, która znana była jako Rewahl, miało miejsce w drugiej połowie XIV wieku. Wtedy to przy szlaku łączącym Gdańsk, Kołobrzeg i Kamień Pomorski postawiono zbójecką karczmę, zwaną Riuale. Była ona usytuowana niedaleko obecnej bazy rybackiej, jednak nie zachował się po niej żaden ślad, ponieważ rozebrano ją, kiedy zaczęło jej zagrażać pochłonięcie przez morze.
W niedługim czasie wokół karczmy powstała mała rybacka osada, podzielona na dwie części przez potok Rigose. Część zachodnia leżąca na ziemiach należących do Śliwina, podlegała prawom kapituły kamieńskiej. Natomiast część wschodnia należała do trzęsackich posiadłości von Flemmingów.

Połączenie miejscowości nastąpiło w kwietniu 1905 roku.
Mieszkańcy zajmowali się wtedy głównie rybołówstwem, a ziemię uprawiał jedynie miejscowy karczmarz.
Sprzyjające warunki naturalne sprawiły, że w 1827 roku Rewal zyskał status kąpieliska. Jako miejscowość turystyczna przyjmował wtedy głównie turystów z Berlina i okolic. Pomimo wzrastającego zainteresowania wypoczynkiem w Rewalu, dopiero w drugiej połowie lat 90 XIX wieku, zaczęły powstawać w Rewalu pensjonaty i inne obiekty noclegowe.
W związku z napływem turystów i szybkim rozwojem miejscowości, na jej terenie Rewala zaczęły powstawać kolejne instytucje. W 1894 roku pojawiła się w Rewalu szkoła, a w 1900 roku park zdrojowy.
Ponowny rozkwit miejscowości jako letniska nastąpił po zakończeniu II wojny światowej.

Rewal jest stolicą jednego z najpiękniejszych odcinków polskiego wybrzeża. Znajduje się w nim wiele ciekawych obiektów, jak choćby taras widokowy, ulokowany w centrum przy głównym zejściu na plażę, czy też promenada prowadząca do kolejnej platformy widokowej. W Rewalu można również zobaczyć wiele pomników i obiektów świadczących o tradycji rybackiej.