Pijawki jako naturalna forma leczenia

leech-368345_640-1

Hirudoterapia, czyli zabiegi z użyciem pijawek są znane ludziom od wieków. W ostatnim czasie można zaobserwować znaczny wzrost zainteresowania naturalnymi formami terapii, w tym również leczeniem pijawkami. Z tego powodu powstaje coraz więcej gabinetów wykonujących tego typu zabiegi.

Zabieg pijawkami

Hirudoterapia polega na stawianiu pijawek w odpowiednich punktach na ciele. Następnie pierścienice wgryzają się w skórę i zaczynają pobierać krew z organizmu. Ten element zabiegu trwa około godziny. W tym czasie pijawka wprowadza do organizmu różne substancje lecznicze o działaniu między innymi przeciwzapalnym, przeciwbólowym, antybakteryjnym czy przeciwzakrzepowym. Następnie użyte organizmy powinny być usuwane i niszczone zgodnie z zasadami, ponieważ każdą pijawkę można wykorzystać tylko raz. W ten sposób różnego rodzaju choroby obecne w krwi nie mają możliwości przenosić się pomiędzy kolejnymi pacjentami.

Do czego wykorzystuje się pijawki?

Obecnie istnieje wiele gałęzi medycyny, w których zabiegi pijawkami odznaczają się dużą skutecznością. Przede wszystkim są one stosowane przy zaburzeniach układu sercowo-naczyniowego takich jak miażdżyca, ale oprócz tego coraz częściej wykorzystuje się je przy różnego rodzaju urazach, chorobach układu ruchu (np. reumatoidalne zapalenie stawów) czy w przypadku problemów dermatologicznych, na przykład przy ropnych stanach zapalnych. W ostatnim czasie coraz większą popularność zyskują zabiegi kosmetyczne z wykorzystaniem pijawek, ponieważ mają one działanie wygładzające i ujędrniające skórę.

Bezpieczeństwo zabiegu

Hirudoterapia może być niebezpieczna, głównie z uwagi na kontakt pijawek z krwią. Z tego powodu bardzo ważne jest źródło ich pochodzenia. Firma oferująca sprzedaż pijawek powinna być profesjonalnym dostawcą, który posiada tylko pijawki odpowiednich gatunków, hodowane w warunkach laboratoryjnych. Dzięki temu pacjent ma zapewnione bezpieczeństwo, że pijawka wcześniej nie odżywiała się niczyją krwią i nie ma ryzyka zarażenia. W przypadku organizmów nieznanego pochodzenia, często są to pierścienice wyłapane ze zbiorników wodnych, których poprzednimi żywicielami mogły być dzikie zwierzęta lub przypadkowi ludzie.

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Antyspam * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.