Jeśli do seksuologa, to w parze

Problemy seksuologiczne zazwyczaj nie dotyczą tylko jednej osoby, ale też relacji, w której się ona znalazła. Jeśli więc zdecydujemy się na wizytę u specjalisty, warto przekonać do niej naszego partnera. Decydując się razem na wizytę, szybciej uda nam się rozwiązać problem. Jak może pomóc nam terapia? Czy do seksuologa chodzimy wyłącznie w sprawach łóżkowych?

Seksualność i codzienność idą w parze

Gdy pojawiają się kłopoty w sferze łóżkowej, nie możemy obwiniać za nie tylko siebie. Najgorsze, co możemy zrobić to samotne zadręczanie się i oszukiwanie partnera, że nie mamy żadnego problemu. Udane życie seksualne to przecież nie tylko udany „seks”, ale także, zdolność do tworzenia harmonijnych związków międzyludzkich opartych na partnerstwie i miłości. Pamiętajmy, że seksualność jest silnie powiązana z naszym ogólnym, codziennym funkcjonowaniem. Nie dotyczy ona tylko sfery erogennej, ale też psychicznej – zaburzenia seksualne licznie współwystępują z zaburzeniami nastroju. Warto więc po pomoc do specjalisty zgłosić się ze swoim partnerem. Terapia dla par uwzględnia zarówno problematykę indywidualną, jak również czynniki interpersonalne. Pacjenci są zachęcani do swobodnego wyrażania swoich uczuć i omawiania przeżywanych trudności. Najważniejsze jednak, aby wyrazili gotowość do pracy nad sobą, relacją, w której są oraz porozumieniem w związku.

Co daje wspólna terapia?

Specjalista podczas terapii przeprowadza wywiady kliniczne, diagnozuje trudności w relacjach i wspiera komunikację między partnerami. Często zadaje też tak zwane zadania domowe, która para powinna wykonać między kolejnymi sesjami. Później omawiany jest ich przebieg i odczucia związane z wprowadzaniem w życie określonych ćwiczeń i zachowań. Długość trwania terapii to kwestia bardzo indywidualna, zależna od złożoności problemu. Warto pamiętać, że kłopoty seksuologiczne rzutują na inne aspekty życia partnerskiego i obniżają jakość związku. Gdy nie są właściwie leczone – mają tendencje do utrwalania się i nasilania, co w konsekwencji może prowadzić do rozpadu związku. Gabinet seksuologiczny Częstochowa (http://andrzejkubat.pl/) może być miejscem, w którym znajdziemy wyjaśnienie, zrozumienie i rozwiązanie dręczących nas problemów.