Jak zmienić swoje nawyki żywieniowe?

salad-763410_640Jeśli przeszkadza nam nasza waga, tryb życia czy po prostu to, co jemy, i chcemy to zmienić, najlepiej zacząć właśnie od zmiany nawyków żywieniowych. Jest to jednak bardzo trudny proces, wymagający dużej motywacji oraz wytrwałości.

W czasach, kiedy wszyscy gdzieś pędzą (bo trzeba zdążyć do pracy, zawieźć dzieci do szkoły, potem je odebrać, pognać na zakupy i tak dalej), nasze nawyki żywieniowe są bardzo złe, a czasem wręcz tragiczne. Często nie jemy śniadań, które nie bez powodu nazywane są najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia, spożywamy zbyt późne kolacje, przez co nasz organizm nie ma czasu na strawienie wszystkiego (przecież on też musi kiedyś odpoczywać), a najczęściej bywa tak, że jemy byle co i byle kiedy, aby tylko było tego jak najwięcej – tak, aby wręcz zapchać się na dłuższy czas, w ogóle nie dbając o to, czym. Na pewno zdajemy sobie sprawę z tego, że jest niezdrowe, jednak żyjemy chwilą i nie dbamy o nasze ewentualne problemy zdrowotne – przecież w tej chwili nic nam nie dolega.

Tymczasem owszem, zmiana nawyków żywieniowych, tym bardziej jeśli wpajane są nam one od dzieciństwa, jest trudna, nie jest jednak niemożliwa. Do tego, aby taki swoisty przełom w naszym życiu się udał, musimy pamiętać o trzech elementach. Na początku powinniśmy zdobyć wiedzę o tym, jak prawidłowo się odżywiać, jak zmienić nasze nawyki żywieniowe. W tym może nam pomóc lekarz specjalista, na przykład dietetyk w Częstochowie. Kiedy już dowiemy się wszystkich potrzebnych rzeczy, niezbędna będzie umiejętność wdrożenia tej wiedzy w życie – na tym etapie nauka może chwilę potrwać, jednak nie możemy się poddawać, ponieważ dążymy do tego, aby zacząć zdrowo się odżywiać, co jest bardzo ważne. Właśnie to będzie nas trzeci krok do sukcesu – pragnienie tego, aby coś zmienić, motywacja.

Nawet jeśli na początku będą zdarzały się porażki, musimy pamiętać o tym, że jest to wliczone ryzyko – nikt nie jest doskonały, nawet profesjonaliści nie byli od razu geniuszami, musieli się nauczyć, jak robić to, czym się teraz zajmują. Tak samo my musimy nauczyć się tego, jak zdrowo się odżywiać.

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Antyspam * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.