Jak przygotować szóstoklasistę do egzaminu?

apple-256261_640Test, który kończy edukację naszego dziecka w podstawówce to pierwszy poważny sprawdzian wiedzy w jego życiu. Podstawową wiedzę i pomoc w jego zdaniu uzyska w szkole od nauczycieli. Niestety sporo osób zapomina, że o pozytywnym wyniku decyduje przede wszystkim postawa dziecka, jego odczucia względem testu, oraz wsparcie rodziców. Jak pomóc zestresowanemu uczniowi?

Przede wszystkim pamiętajmy, że nadrabianie znacznych zaległości na tydzień przed datą testu nie pomaga. Dużo wcześniej zacznijmy pomagać dziecku – dobrą wskazówką będzie rozmowa z nauczycielami poszczególnych przedmiotów. Dzięki informacjom od pedagogów będziemy wiedzieć, z czym nasza pociecha radzi sobie znakomicie, a co sprawia jej problemy. Spędzajmy z dzieckiem czas, namawiajmy na wspólną naukę, przeglądajmy razem podręczniki do klasy 6  (na przykład te rozdziały, czy ćwiczenia, nad którymi obecnie pracuje na lekcjach). Dzieci zdają osobny test z języka obcego – warto poświęcić chwilę na powtórzenie słówek. Jeżeli widzimy znaczne zaległości w nauce dziecka, a do testu zostało jeszcze trochę czasu wyślijmy je na korepetycje, zaopatrzmy się w dodatkowe książki szkolne – opracowania i repetytoria z dyktandami i zadaniami z matematyki. Niech dziecko korzysta z nich dwa lub trzy razy w tygodniu. Przede wszystkim jednak wspierajmy je i nie próbujmy edukować na siłę. Duża presja tylko zniechęci naszą pociechę.

Na kilka dni przed testem jakakolwiek nauka nie jest już wskazana, można ewentualnie powtórzyć z dzieckiem pewne rzeczy. Nie denerwujmy się na rozdrażnienie i niezbyt grzeczne zachowanie dziecka, które pewnie spowodowane jest stresem (bardziej powinny nas zaniepokoić bierność i apatia). Zaopatrzmy dziecko we wszystkie przybory potrzebne w sali egzaminacyjnej. I nie okazujmy stresu, chociaż na sto procent przeżywamy ten test bardziej niż nasza pociecha.