Czy należy ufać internetowym doradcom prawnym?

hammer-719068_640W dobie internetu każda informacja jest na wyciągnięcie ręki, a dostęp do nich niemal każdy z nas posiada w telefonach, tabletach i komputerach. Zrobiliśmy się przez to maksymalnie wygodni – drogą elektroniczną rezerwujemy bilety i hotele, środek transportu, robimy zakupy, szukamy opinii ekspertów. W przypadku tego ostatniego rzadko możemy mieć pewność co do prawdziwych kwalifikacji „specjalisty” po drugiej stronie monitora, mimo tego często szukamy pomocy lekarskiej lub prawnej właśnie tą drogą. O ile w przypadku lekarza najlepszym rozwiązaniem będzie realna wizyta w gabinecie, o tyle adwokat z internetu może nam realnie pomóc. Wystarczy wiedzieć, jak go znaleźć.

Porady prawne online to prosta i szybka droga, często nieco tańsza niż adwokat świadczący usługi „w realu”. Wielu mecenasów oferuje je na forach i portalach jako alternatywną formę reklamy (według przepisów kancelarie i radcy prawni nie mogą reklamować się tradycyjnie poprzez banery, ulotki itd.). Wyspecjalizowane w takiej działalności serwisy oraz kancelarie obiecują niższe stawki, dostępność przez całą dobę oraz wysoką jakość usług. Niestety nie ma możliwości weryfikacji kwalifikacji i doświadczenia ludzi udzielających nam porad za pomocą sieci, trudno dojść do jakichkolwiek opinii na temat ich działalności. A w razie pomyłki lub błędu zostajemy sami i nie mamy kogo pociągnąć do odpowiedzialności. Internetowy adwokat i jego strona lub wpisy na forach często znikają równie szybko i często jak się pojawiają.

Nie oznacza to jednak, że z porad prawnych online nie można korzystać. To dobra opcja, kiedy zależy nam na czasie lub nie mamy możliwości osobistego zjawienia się w kancelarii (np. kiedy naszym miejscem zamieszkania jest Częstochowa, a zależy nam na opinii eksperta z innego miasta). Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest odszukanie dobrego biura adwokackiego posiadającego w swojej ofercie porady prawne online. W takim przypadku mamy pewność co do jakości wykonywanych usług oraz tego, kto znajduje się po drugiej stronie ekranu. Ofertę porad internetowych oferuje coraz więcej kancelarii – najwięcej znajduje się w Warszawie, jednak w innych miastach, takich jak Częstochowa, staje się to także popularną formą działalności.