Co daje kurs hirudoterapii?

leech-368345_640-1

Leczenie pijawkami ostatnio przeżywa swój renesans. Z tego też powodu coraz więcej ludzi jest zainteresowanych hirudoterapią. Jest też duża grupa osób, które chciałyby odbyć kurs terapii pijawkowej, jednak nie wiedzą, gdzie i jak taki kurs zrobić.

Z racji dużego zainteresowania medycyną niekonwencjonalną ośrodki i gabinety hirudoterapii organizują kursy leczenia pijawkami. Takie szkolenia polecane są nie tylko dla osób, które chciałyby zostać hirudoterapeutami, ale także dla ludzi zainteresowanych tym tematem. Wielu pacjentów z różnymi dolegliwościami zadaje sobie wciąż pytania, czy leczenie pijawkami jest bezpieczne, do jakiego gabinetu się udać i jakie są przeciwwskazania do takiego zabiegu. Na te i inne pytania mogą poznać odpowiedź właśnie na takim kursie.

Jak wygląda program kursu?

Standardowo kurs hirudoterapii trwa od 2 do 4 dni. Do wyboru jest szkolenie podstawowe oraz uzupełniające. Na kursie dowiemy się m. in. wszystkiego o historii hirudoterapii oraz biologii i fizjologii pijawki lekarskiej. Kursanci poznają także wskazania i przeciwwskazania w terapii pijawkowej. Dowiedzą się, jakie schorzenia można leczyć za pomocą pijawek oraz jak przygotować pijawki i pacjenta do zabiegu. Po kursie będą wiedzieli też, jak wyposażyć swój gabinet i gdzie znajdują się hodowle, prowadzące sprzedaż pijawek. Ponadto nauczą się robić maseczki liftingujące z ich wydzieliny. Prócz teorii, kursanci biorą udział w zajęciach praktycznych. Zainteresowani tematem, po ukończeniu kursu, będą mogli odbyć praktyki w gabinecie.

Każdy kurs kończy się egzaminem teoretycznym i praktycznym, w czasie którego kursanci będą musieli przyjąć pacjentów i przeprowadzić zabieg pod okiem specjalistów. Po zdaniu egzaminu uczestnik kursu otrzymuje certyfikaty zgodne z wymaganiami Ministerstwa Edukacji, ważne na terenie Unii Europejskiej oraz w krajach pozaunijnych.

Ile kosztuje kurs i co wlicza się w jego cenę?

Koszt kursu to ok. 2000 zł. W cenę szkolenia zwykle wlicza się wyżywienie, materiały szkoleniowe i 10 pijawek do ćwiczeń. Dodatkowo można również zakupić pakiet startowy, w skład którego wchodzą: pojemnik do przechowywania pijawek, pojemnik na zużyte pijawki, pijawki, pinceta hirudoterapeutyczna, opatrunki i nakłuwacze.