Ból zęba – skąd się bierze i jak sobie z nim radzić?

Ból zęba to jeden z najbardziej dręczących bólów. Kiedy boli nas ząb, nie jesteśmy w stanie skupić się na żadnej czynności. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u stomatologa, jednak warto wiedzieć, jak sobie z nim radzić, zanim wybierzemy się do dentysty. Aby dowiedzieć się, skąd bierze się ból zęba, powinniśmy zapoznać się z jego anatomią. By można było sobie pomóc, warto także znać najczęstsze przyczyny bólu.

Anatomia zęba

Ząb składa się z wystającej do jamy ustnej korony oraz korzenia znajdującego się w zębodole. Korona zęba pokryta jest szkliwem, które nadaje mu białe zabarwienie. Szkliwo chroni znajdującą się głębiej zębinę przed wpływem szkodliwych bodźców chemicznych, termicznych, a także bakteryjnych. Zębina stanowi największą część masy zęba, to ona nadaje mu kształt. Jest ona wrażliwa na ból, ponieważ tuż pod nią znajduje się komora zęba, wypełniona miazgą bogatą w naczynia krwionośne oraz nerwy.

Przyczyny bólu zęba

Pod wpływem bodźców uszkadzających, np. bodźców termicznych, może dojść do niedokrwienia lub przekrwienia zęba, a procesy te w konsekwencji mogą doprowadzić do zapalenia miazgi. A jak wiadomo, stan zapalny wywołuje ból. Reakcja bólowa może być dodatkowo nasilona, kiedy szkliwo chroniące zębinę ulegnie starciu, a kanaliki zębinowe zostaną obnażone. Ponadto wiemy, że przez stosowanie złej diety (nadmiar cukru), nieprawidłową higienę jamy ustnej, która powoduje gromadzenie się płytki nazębnej, a także osobniczą podatność może dojść do rozwinięcia się próchnicy. Próchnica jest chorobą, w której początkowo dochodzi do demineralizacji szkliwa, a następnie do rozpadu zębiny z udziałem bakterii. Innym podstępnym schorzeniem jest zapalenie przyzębia, czyli tkanek otaczających ząb, które rozwija się bardzo powoli i początkowo przebiega bezboleśnie. Nierzadko spotykamy się także z nadwrażliwością zębów na słodkie czy kwaśne pokarmy, a nawet na bodźce mechaniczne, takie jak szczotkowanie lub żucie. W tym przypadku również mamy do czynienia z erozją szkliwa i odsłonięciem wrażliwej zębiny.

Ketoprofen na ból zęba?

Każdy, kogo kiedykolwiek spotkał ból zęba, wie, że najprawdopodobniej będzie musiał sięgnąć po środki przeciwbólowe. Zwykle nie uciekniemy przed wizytą u stomatologa, ale doraźnie można zastosować lek przeciwbólowy. Możemy sięgnąć po preparaty dostępne w marketach czy drogeriach, sprzedawane bez recepty. Tutaj dobra wiadomość. Najpopularniejsze farmaceutyki nie zawsze dawały sobie radę z dręczącym bólem i często ukojenia trzeba było szukać w lekach na receptę. Ketoprofen na ból zęba sprawdza się bardzo dobrze, a od października możemy kupić go bez recepty pod nazwą Ketonal Active. Ponadto pomocne mogą być okłady z lodu, które zmniejszą objawy zapalenia, takie jak ból, obrzęk, nadmierne ucieplenie.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć…

Aby uniknąć cierpienia, jakim jest ból zęba, najlepiej zapobiegać jego wystąpieniu, stosując odpowiednią higienę. W wyborze właściwej dla naszych potrzeb szczoteczki do zębów pomóc nam może stomatolog. Warto go o to zapytać przy okazji wizyty w gabinecie. Można poprosić także o krótką instrukcję szczotkowania zębów, bo jak się okazuje, prawidłowe wykonywanie tej czynności nie jest takie proste, jak nam się wydaje. Obecnie wszystkie pasty do zębów na rynku zawierają cenny fluor, dlatego każda z nich powinna nas zadowolić. Nie wolno zapominać o regularnym nitkowaniu zębów, ponieważ w jamie ustnej są miejsca, do których szczoteczka nie jest w stanie dotrzeć. Na koniec warto przepłukać jamę ustną płynem do tego przeznaczonym.

Źródła, data dostępu: 28.11.2017

https://stomatologia.mp.pl/choroby-i-leczenie-przyzebia/127744,zapalenia-przyzebia
https://stomatologia.mp.pl/higiena-i-zabiegi-estetyczne/107909,higiena-jamy-ustnej-doroslych-pacjentow
https://stomatologia.mp.pl/lekarze-odpowiadaja/62842,bol-zeba-po-leczeniu
https://stomatologia.mp.pl/choroby-i-leczenie-zebow/107700,nadwrazliwosc-zebow
https://pediatria.mp.pl/choroby/stomatologia/67483,prochnica-zebow-mlecznych