Badania profilaktyczne tarczycy

brothers-457237_640Tarczyca to ważny gruczoł, zlokalizowany w obrębie szyi. Wpływa na prawidłową pracę hormonów u kobiet i mężczyzn. Zmiany chorobowe tarczycy występują dość często, zwłaszcza u kobiet. Dlatego też lekarze zalecają regularne kontrolowanie pracy tego gruczołu.

Podstawowym badaniem profilaktycznym, które pozwala na rozpoznanie chorób tarczycy, jest oznaczenie we krwi poziomu hormonu TSH, czyli hormonu tyreotropowego. Hormon ten reguluje pracę tarczycy. Badanie TSH polega na pobraniu krwi z żyły, gdy pacjent jest na czczo. Można je wykonać także przy okazji innego badania krwi, np. morfologii. Z wynikami badania należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który w razie jakichś nieprawidłowości wypisze skierowanie do endokrynologa. Można również udać się bezpośrednio do specjalisty na wizytę prywatną, bez skierowania. Jednym z takich specjalistów jest endokrynolog z Częstochowy, przyjmujący pacjentów w nowo powstałym niepublicznym zakładzie opieki zdrowotnej w centrum miasta.

Endokrynolog na podstawie badania TSH może wykryć chorobę tarczycy we wstępnym etapie jej rozwoju. To z kolei umożliwi podjęcie skutecznego leczenia. Aby rozszerzyć diagnostykę, endokrynolog w Częstochowie może zlecić wykonanie kolejnych badań. Podczas pierwszej wizyty lekarz najpierw przeprowadza wnikliwy wywiad lekarski i wykonuje dokładne badanie przedmiotowe, a następnie może zlecić przeprowadzenie badania ultrasonograficznego tarczycy. Jest to proste i bezbolesne badanie, do którego nie ma praktycznie żadnych przeciwwskazań. Bardziej zaawansowanym badaniem jest natomiast biopsja tarczycy.

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Antyspam * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.